Metin Feyzioğlu ve Baralor Birliği Adli Yıl Açılışına Katılmayacak

355 izlenme 27 Ağustos 2016
Reklamlar

Yargıtay Başkanı'nın ev sahipliği yapacağı adli yıl açılışında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi sorunu yaşanıyor. Türkiye Barolar BirliğiBaşkanı Metin Feyzioğlu'nun 'güzel müjdeli bir haber' deyip katılacağını duyurduğu açılışla ilgili yazılı açıklama geldi. TBB, açılışın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılmasının yargı bağımsızlığını zedeleyeceğini gerekçe göstererek katılımdan vazgeçtiğini açıkladı.
.
TBB AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle;

"Yargıtay Başkanlığı'nca bir otelin kongre salonunda düzenlenecek olan 2016-2017 Adli Yıl açılış törenine davet edilerek, geleneğe uygun bir şekilde konuşma yapmamız istendiğinde bunu memnuniyet ile kabul etmiştik.

"YARGITAY BAŞKANLIĞI'NA İLETTİK"

Törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacağına dair 21.08.2016 tarihinde medyada haberler çıkması üzerine; bu durumun kuvvetler ayrılığı ilkesine zarar vereceğini, yargının bağımsızlığı ile tarafsızlığının ulusal ve uluslararası kamuoyunda yıpratılmasına neden olabileceğini Yargıtay Başkanlığı'na aynı gün sözlü olarak iletmiştik. Yargının adil olması kadar adil görünmesi gereğini de vurgulayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yerleşik içtihadına da işaret etmiştik.

"TBB KATILMAMA KARARI ALMIŞTIR"

Yine aynı gün yaptığımız kamuoyu açıklamasında, '15 Temmuz sonrası yaşanan, hepimizin ihtiyaç duyduğu milli birlik ve beraberlik ruhuna, yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını ulusal ve uluslararası kamuoyunda sorgulatarak zarar verebilecek bir organizasyonu doğru bulmayacağımızı ve meselelerin iletişim yoluyla çözülebileceğine dair inancımızı' dile getirmiştik. Bu süreçte, Yargıtay Başkanlığı ile karşılıklı sürdürdüğümüz yapıcı ve iyi niyetli diyaloğa rağmen sorunun çözülememesi üzerine, 21.08.2016 tarihli kamuoyu açıklamamıza uygun şekilde Yönetim Kurulumuz, 2016-2017 Adli Yıl açılış törenine Türkiye Barolar Birliği'nin katılmamasına karar vermiştir. Bu kararımız, tamamen yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır. "

KILIÇDAROĞLU DA KATILMAYACAK

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayında adli yıl açılış töreninin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak olmasından dolayı katılmayacağını açıkladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İtalyan Spiker Eteğini Düzeltirken Canlı Yayında Frikik Verdi SESİ KISILANA KADAR 'FETÖ'YÜ ÖVERKEN ORMANDA BU ŞEKİLDE YAKALANDILAR Kapıyı çalmadan içeriye dalanlara örnek olsun )

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Herkes şokta! Meral Akşener canlı yayındakilere beddua etti.